Labākā bišu rase… Šis ir jautājums, kurš pārliecinoši dala pirmo/otro vietu ar “labāko stropu” gan draudzīgās, gan ne tik pieklusinātās dravnieku diskusijās ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē.
Ja tiešām būtu kāda labākā bišu rase, tad šādu strīdu nebūtu. Ir dažādi stropi, dažādi klimatiskie un ienesuma apstākļi, dažāda dravnieku pieredze, metodes, iespējas un prasības. Tomēr ir objektīvi kritēriji lai bites vērtētu.
Labākā bite ir selekcionēta bite. Nez vai kāds augļkopis stādīs savā dārzā sēklaudžus, nevis vēlamās škirnes ābeles, nez vai sekmīgam piensaimniekam būs vienalga ar kuru bullīti iepriecināt savas gotiņas, lai dabūtu labus izslaukumus.
Biškopju vidū gan dažreiz gadās dzirdēt apgalvojumus, ka labākās ir “krūmu” bites, tās sanes visvairāk medus un ir visvitālākās. Manuprāt, tā var runāt tikai tie, kuri nav pat tālumā redzējuši labu selekcionētu materiālu.
Selekcionēta materiāla izmantošana ir vieglākais un lētākais veids, kā palielināt dravas ražīgumu un rentabilitāti.
Buckfast aizvien vairāk ir profesionālo dravnieku izvēle visā pasaulē. Buckfast selekcijas darbā iesaistīti simtiem selekcionāri, ir izveidotas apsēklošanas stacijas salās un kalnu ielejās, līniju raduraksti ir apkopoti un pieejami internetā.
Buckfast ir pirmā cilvēka radītā bišu rase. Varbūt tāpēc par šo rasi Latvijā ir tik daudz aizspriedumu un mītu. Aizspriedumi vienmēr balstās uz nezināšanu vai nevēlēšanos zināt. Iespējams, ka daļai dravnieku aizspriedumu pamatā ir ne visai kvalitatīvs ciltsmateriāls vai pat mātes, kuras audzētas no F1 krustojumiem.
Viens no mana darba un arī šīs mājaslapas uzdevumiem ir šos mītus un aizspriedumus kliedināt. Ne tikai, jo uzdevumi ir krietni plašāki.
Pirmkārt, sniegt informāciju Buckfast un tās selekciju. Vēl joprojām pat pieredzējušu dravnieku vidū Latvijā ir daudz aizspriedumu, lasi-informācijas trūkums.
Otrkārt, iepirkt un izvērtēt Buckfast bišu mātes un piedāvāt Latvijas tirgū kvalitatīvu materiālu- gan neapsēklotas, gan brīvi apsēklotas, gan vēlāk arī daļēji kontrolētos apstākļos un kontrolēti apsēklotas bišu mātes.
Treškārt, (mērķiem esot jābūt lieliem), izveidot Buckfast līnijas, kuras vislabāk ir piemērotas Latvijas klimatiskajiem un ienesuma apstākļiem. Latvijas Buckfast.
Tas ir liels izaicinājums, jo selekcija nav viena gada, bet mūža darbs.
Bišu selekcija nav iespējama bez kontrolētās sēklošanas, tāpēc no 2014.gada esmu izveidojis Buckfast sēklošanas staciju “Livod Randa” Ziemeļkurzemē un ceru, ka šo servisu varēšu piedāvāt arī citiem interesentiem (skatīt, ceturtkārt).
Ceturtkārt, aicināt dravniekus, kuri ir ieinteresēti Buckfast selekcijā,uz sadarbību. Kopā mācīties, apmainīties ar informāciju, strādāt pie staciju izveides, iepirkt materiālu, izvērtēt to un mainīties.
Galvenais, kas nepieciešams ir vēlēšanās šo darbu darīt. Vēlams saimju skaits vienai līnijai ir vismaz 20. Galvenais tomēr ir vēlēšanās- ne tikai kopīgi darboties, bet arī kopīgi mācīties.