Kas ir Buckfast?

Vispirms par nosaukumu. Buckfast saskaņā ar latviešu valodas pareizrakstības noteikumiem būtu jāraksta kā Bakfāst vai Bakfāstas.
Šajā gadījumā sagrēkošu un visos rakstītajos tekstos izmantošu rakstību oriģinālā. Tātad, arī latviski- Buckfast, izrunājot, savukārt, bakfāstas un bakfāstietes.
Iemesls- nosaukums oriģinālrakstībā ir atpazīstams un faktiski tas ir kā zīmols. Zīmolus netulko. Šo nosaukumu lietojot, arī interneta meklētāji pazīs Buckfast, gan mūsu valstī, gan ārzemēs. Arī domens ir buckfast.lv, nevis bakfast.lv.

Buckfast ir pirmā cilvēka izveidotā bišu rase. Rases pirmsākumi meklējami Anglijā Bakfāstas klosterī 1920.gadā, kad Brālis Ādams sakrustoja tumšo itālieti (Ligustica) ar Anglijas tumšo biti (Mellifera).

Brāļa Ādama atziņa ir, ka visas Eiropas medusbišu rases savā starpā ir radniecīgas un ir cēlušās no viena senča- pirmatnējās formas. Buckfast līnijās iekrustotas  visdažādākās bites- gan Anatolijas, gan Maķedonijas, Irānas u.c.
Tas izraisa visvairāk pārpratumus, jo var dzirdēt uzskatus- tur nu gan viss ir sakrustots un kad vēlāk “sprāgst” laukā…
Ir pilnīgi pretēji- krustošanas tiek veiktas ar noteiktu mēŗrķi, tiek veikts krustošanas, vērtēšanas un atlases darbs daudzu gadu garumā, kombināciju nostiprināšanas darbs un tikai tad, kad iegūts rezultāts, tas tiek iekļauts Buckfast.

Brālis Ādams ir teicis : „Perfektas bites nav, tā ir jārada ar cilvēka rokām”. Šis process nekad nav pabeigts.

Buckfast selekcijā izmanto dinamisko selekcijas metodi, veicot starprasu krustošanu, iegūto hibrīdu krustošanu un uzturošo krustošanu. Vairāk par to lasiet nodaļā „Selekcija”

Pēc Brāļa Ādama nāves Buckfast selekcijas darbs neapstājās. To turpināja vairāki selekcionāri, izmantojot Brāļa Ādama bišu materiālu un selekcijas metodes.

Darbs ir rezultatīvs, jo aizvien vairāk dravnieku, gan profesionālā, gan hobija līmenī, izvēlas Buckfast. Tāpat aizvien aug to dravnieku skaits, kuri nodarbojas ar Buckfast selekciju.

Buckfast nav raksturīgas krāsas vai biometrisko rādītāju. Līnijas savā starpā var ļoti atšķirties. Ir bakfāstietes, kuras ir dzeltenas kā itālietes un ir tumšas kā Eiropas tumšās bites. Tas pats attiecas uz kubitālo indeksu, snuķīša garumu un citām morfoloģiskajām īpašībām.

Buckfast tās ir bites, kuras selekcionētas izmantojot dinamisko selekcijas metodi un rases raksturojošās  īpašības ir miermīlība, auglība, maz izteikts un viegli vadāms spietošanas instinkts.
Buckfast saaudzē lielas saimes, ienes lielu medus ražu un salīdzinājumā ar citām rasēm ļauj racionālāk strādāt.

9 Responses to Kas ir Buckfast?

  1. Inese Niedra says:

    Nu ļoti interesanta informācija. Tā kā ir doma mest malā skolmeistarošanu un darboties ar bitēm, gaidīšu info par cenām.

  2. dravnieks says:

    Paldies, Inese! Jā, dravnieku skaits Latvijā aug un tam ir labi priekšnoteikumi. Latvija no daudzu valstu dravnieku skatupunkta būtu paradīze bitēm. Vasaras nav mums garas, toties tīra daba, daudzveidīga nektāraugu bāze + salīdzinoši neliela intensīvās lauksaimniecības ietekme.
    Nosūtīšu Jums cenas arī uz e-pastu, kad būs gatavas.

  3. juris says:

    Lūdzu atsūtiet cenas mātēm arī man gan sēklotas gan nesēklotas

  4. Anmāra says:

    Lūdzu atsūtiet informāciju par bišu mātēm, arī kā tādu jaunu jau gatavu māti pievienot saimei. Kas notiks ar esošo māti?

  5. dravnieks says:

    Jā, informāciju par mātēm aizsūtīšu arī uz e-pastu. Arī par māšu pievienošanu centīšos uzrakstīt pirms tas ir pavisam aktuāli.
    Esošo māti ir vai nu jānospiež vai jāizveido atdalenis, lai ražo bites priekš saimēm rudenī.

  6. Raivis says:

    Lūdzu atsūtiet informāciju par Buckfast bišu māšu cenām un kad būtu labākais laiks mainīt bišu māti, vai arī labāk veidot atdaleni un pievienot tam jaunu māti.

  7. dravnieks says:

    Raivi, atsūtīšu informāciju par cenām, kad tās būs (domāju, ka aprīļa beigās).

    Tāda viena labākā laika māšu pievienošanai nav- jāņem vērā dravošanas metode. Atdalenī māti ir pievienot vieglāk. Ražojošajām saimēm būtu ieteicams pievienot tikai apaugļotas mātes vai arī kanniņas. Neapaugļotu māšu pieņemšanas procents ražojošajās saimēs ir ļoti zems un to nepraktizēju.
    Iesaku veidot atdaleņus, bet ne vienmēr tas ir iespējams, jo tams nepieciešams papildus inventārs.
    Mātes saimēs vislabāk pieņem septembrī/oktobrī (šajā gadījumā, protams, izmanto tikai apaugļotas), bet mātes var mainīt visu sezonu- no maija līdz oktobrim.

  8. Andrejs says:

    Vai būs iespējams iegādāties māšu kanniņas pievienošanai atdaleņiem. ZInu, ka ASV nereti šādi rīkojas – rezultāti esot labi un arī lētāk. Ja būtu šāda iespēja, tad man varētu būt interese par kādām 20-30 kanniņām.

  9. dravnieks says:

    Jā, piedāvājumā būs arī māšu kanniņas. No desmitās dienas tām ir laba izturība gan temperatūras izmaiņām, gan nelieliem satricinājumiem. Ir rakstīts, ka tās var viegli pārsūtīt, bet neesmu drošs, ka šādu kravu (atšķirībā no mātēm), uzticētu kurjeram, tāpēc kanniņas būs pieejamas atbraucot pakaļ. Vairāk uzrakstīšu uz e-pastu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s